Zdrowie

Uwolnić się z pułapki uzależnienia

Uzależnienia są głęboko związane ze sferą emocjonalną. Często są ucieczką w coś lepszego
lub odciągnięciem uwagi od tego, co tak naprawdę dzieje się wokół. Kiedy mówi się o uzależnieniach,
w pierwszej kolejności ludzie wymieniają papierosy, alkohol, narkotyki. Teraz do uzależnień można zaliczyć niemal wszystko. Nie palisz, ale jesteś uzależniony od cukru? To też emocjonalna ucieczka.


Czy szukasz ekstazy w seksie i nałogowo się nim upajasz? To emocjonalne szlaki przyzwyczajeń.
To „5-minutowe” odskocznie od codzienności życia. Każda z substancji, od której jesteś uzależniona/ny, stymuluje w mózgu obszar nagrody. To zastrzyk hormonów sprawia, że sięgasz po to znowu
i jeszcze jeden strzał i zawsze przez te kilka chwil jest super. Każdy na co dzień stawia czoła wielu wyzwaniom i często robi to z nałożoną maską. W pracy odgrywa rolę, wśród znajomych często – bo nie mówię, że tak jest zawsze – również gra. Jeśli gdzieś w swoim życiu nakładasz maskę, to wiedz,
że w chwilach słabości bardzo łatwo będziesz sięgać po swoją ulubioną nagrodę, a później uzależnienie.
W terapii uzależnień zrozumienie emocjonalnych mechanizmów ułatwia rozstanie się z nałogiem. Wśród esencji, które pomogą w takiej pracy warto sięgnąć po:

AGRIMONY (rzepik), który ze względu na swoją naturę rozpoczyna wiele terapii, pozwala ściągnąć maskę i odsłonić wewnętrzną prawdę – „dlaczego tak właśnie postępuję”?

SWEET CHESTNUT (kasztan jadalny) pomoże odpiąć kotwice przeszłości i doda sił do pokonania wewnętrznych blokad. Pozwoli Wam również wytrwać w postanowieniach.

OAK (dąb) – pomoże w procesie akceptacji własnych słabości i pozwoli się wyluzować w stresującym okresie rozstania z nałogiem.

A dla bardziej niecierpliwych koniecznie pamiętajcie o dodaniu IMPATIENT(niecierpek).

 

Zapraszam Was również na www.bezpalenia.pl

w projekcie BezPalenia możecie skutecznie wspomóc swoją decyzję o rozstaniu z nałogiem.

 

1
Post a Comment